ازدواج و همسریابی مهمترین حادثه زندگی

بدون تردید ازدواج بزرگترین و مهم ترین حادثه زندگی هر انسانی است، که موفقیت یا شکست در آن، برای هر یک از زوجین سرنوشت ساز خواهد بود بنابراین، بر هر دختر و پسری لازم است که قبل از ازدواج در مورد انتخاب همسر اطلاعات کافی به دست آورند، سپس با بصیرت و درایت کافی اقدام نمایند .

متأسفانه اکثر پسران و دختران ، بدون تجربه و کسب اطلاعات لازم، به چنین امر بسیار مهم و سرنوشت سازی اقدام می نمایند ، در حالی که نه از شرایط و صفات نیک یک همسر خوب آگاهی دارند و نه راه کشف آن را می دانند. نه از نقاط ضعف و صفات بد همسر خبر دارند نه راه کشف و اجتناب از آنها را می دانند . چه بسا صفتی را از شرایط بسیار مهم و ضروری می پندارند و برای نیل به آن جدیت می نمایند، در صورتی که آن صفت اصلا از مزایای ضروری یک همسر نیست، یا اهمیت چندانی ندارد و چه بسا امر بسیار مهمی که باید جزء شرایط قرار گیرد ولی در اثر غفلت در سایت همسریابی آن را از شرایط و مزایا محسوب نمی دارند. هنگامی خبردار می شوند که کار از کار گذشته و چاره ای ندارند و در اثر آن، اختلافات و کشمکش ها و ناسازگاری ها و بهانه جویی ها شروع می شود و سرانجام یا به طلاق منجر خواهد شد یا ناچارند دندان به جگر بگذارند و تا آخر عمر با تلخی و رنج و اندوه به زندگی ادامه دهند. در صورتی که اگر آگاهانه عمل می کردند کمتر با شکست و تلخ کامی مواجه می شدند .

بسیاری از اختلافات خانوادگی و حتی طلاق ها از حوادث مراسم نامزدی و تعیین مهر و عقد و عروسی و رفتار پسر و دختر، در دوران قبل از عروسی نشئت می گیرد، و چه بسا کدورت هایی در این زمان به وجود می آید که آثار سوء آنها تا پایان عمر باقی خواهد ماند و چه بسا که به طلاق و جدایی منجر خواهد شد، در صورتی که اگر دختر و پسر از اطلاعات لازم برخوردار بودند به چنین سرنوشتی گرفتار نمی شدند .
بنابراین، همسریابی کار مهم و سرنوشت سازی است که نیاز به اطلاعات کافی دارد و نمی توان و نباید آن را سهل و آسان پنداشت و درباره ی آن غفلت ورزید . این نوشتار به مراحل شکل‌گیری و تشکیل خانواده پرداخته و به دختران و پسران مسلمان، «راه درست انتخاب همسر» را آن‌گونه که دین اقتضا می‌کند، به طور شفاف بیان می‌کند. در تالیف “جوان و همسرگزینی” از راهنمایی های ارزنده پیامبر اکرم و ائمه اطهار که در احادیث آمده استفاده شده است. به علاوه از بررسی زندگی جمع کثیری از خانواده ها که در ازدواج موفق بوده یا شکست خورده اند نیز بهره گرفته شده است.


نوشته شده در تاریخ   پنج شنبه 1 مرداد 1394 ساعت 8:16 ق.ظ   توسط مهدی خدایی

آدرس اینترنتی:   http://hamsarha.tarlog.com/post/17

تذکر: هرگونه استفاده از این مطلب نیازمند بررسی و اطلاع از حقوق معنوی این نوشته می باشد!